top of page

Austragrāfija

  2023.gads “Austrim” iesākās ar pavisam īpašu notikumu – jau atkal paskrējuši 5 gadi un 8. janvārī kāpām uz VEF Kultūras pils skatuves, lai svinētu mūsu 65 gadu jubileju koncertā “AUSTRAGRĀFIJA”!

  Intensīva jubilejas koncerta repertuāra spodrināšana sākās jau septembra sākumā. Ar dejām piepildīti bija ne tikai ierastie pirmdienu un trešdienu vakari, bet vairāku stundu garās nometnēs pavadītas arī pāris sestdienas un pat svētdienas. Savukārt  piektdienu un svētdienu vakaros mēģinājuma zāli ar dejām pieskandināja arī bijušie “Austra” kokam piederīgie dejotāji divos sastāvos: “Simtgades sastāvs” un “Zelta sastāvs”.

 Jāmin, ka vairāku mēnešu gatavošanās paskrēja ļoti ātri un koncerta nedēļa pienāca nemanot. Satraukums noteikti bija iemiesojies ikkatrā – kāds mājās vairākas reizes pēc kārtas skatījās mēģinājuma video, kāds skrēja pirkt vēl jaunas kurpes, bet kāds pamazām sāka kārtot tērpu maisu, lai vēl trīsreiz pārbaudītu, vai nekas nav aizmirsts. Pati koncerta diena sākās agri no rīta, lai uz VEF Kultūras pils skatuves vēl pēdējās reizes izdejotu dejas un pēc tam gatavotos koncertam.

  Kāpēc “AUSTRAGRĀFIJA”? Tas ir ilgi lolots mūsu 65 gadu stāsts latviešu skatuviskajā tautas dejā, kas uz vienas skatuves pulcēja ne tikai šī brīža “Austra” dejotājus, bet arī bijušos austriešus divos sastāvos, lai no skapja izvilktu “Austra” treniņtērpu un atkal apvienotos dejā ar saviem biedriem! Koncerta audiovizuālo realizāciju veidoja digitāla grāmata, kuras stāstnieks bija ierakstu studijā imitēts “Austra” dibinātāja un pirmā kolektīva vadītājs Jāņa Upīša tēls, godinot viņu gaidāmajā 100.dzimšanas dienā. Grāmatas stāsti vijās ar dejām, kas bija ne tikai no gaidāmo Dziesmu un Deju svētku repertuāra, bet arī mums iemīļotas dejas. Koncerta pievienotā vērtība noteikti bija mūsu pašu jauno horeogrāfu Elīzas Luīzes Rebokas un Rūdolfa Cīruļa darinātās deju jaunrades – “Uz pirti!”, “Piebalgas pirtnieki”, “Reitā agri saule lēca”, “Liepu dancis” un “Pūga, pūga, jenga, jenga”. Liels paldies par savu ieguldījumu koncerta tapšanā visai “AUSTRAGRĀFIJA” radošajai komandai un arī Rīgas Celtniecības koledžai!

  Svētki “Austrim” nozīmē, ka svētki ir visai tā saimei – gan tiem, kas tautas tērpā zem “Austra” karoga dejo šobrīd, gan tiem, kas to ir darījuši agrāk un arī tiem, kas to vēlas darīt nākotnē. Savu 65 gadu būšanu dejā svinējām ne tikai uz skatuves, 21.janvārī visa “Austra” saime pulcējās Rīgas Celtniecības koledžas aktu zālē, lai piedzīvotu Pasaules pirmizrādi “AUSTRAGRĀFIJAS” koncertfilmai. Pēc kopīga prieka par paveikto, vakars turpinājās ar jaukām sarunām, smiekliem, dalīšanos ar atmiņām un, protams, dejām. Liels paldies visiem “Austra” koka piederīgajiem par kopā būšanu, par smaidiem uz skatuves un deju starplaikos, par uzmundrinājumiem mēģinājumos, par enerģiju, nezūdošu dzīvesprieku, par mīlestību pret latviešu skatuvisko tautas deju un mīlestību pret “Austri”!

  Paldies visiem, kuri bija ar mums šajos svētkos! Kaut arī viens krāšņs notikums aizvadīts, nekas jau nebeidzas, jo turpinām gatavoties citiem koncertiem un pats galvenais – Dziesmu un Deju svētkiem!

Turpināsim “Celt augstāk” arī nākamos 65 gadus un ne tikai!

bottom of page